Wpisy na WordPressie: opcje dostosowania i podstawowe bloki.

Wpisy na WordPressie: opcje dostosowania i podstawowe bloki.

Zanim przejdziemy do pisania wpisów trzeba po które omówić panel posta.
Z lewej strony opok standardowego panelu administratora jest dodatkowy nieco ukryty, służący do budowania wpisów. Tę opcje omówię nieco później. Po prawej znajdują opcje dotyczące całego dokumentu oraz dostosowania elementów z lewej strony.

Podstawowe elementy panelu wpisów.

Zajmijmy się ogólnymi elementami.
W zależności od opcji motywu panel ogólny będzie miał różne formy.
Znajduje się on po lewej stronie i ma dwie zakładki: Dokument i Blok. Zobacz nagranie o Opcjach Dokumentu

Podstawowe opcje dokumentu:

W moim przypadku to od góry:

Status i dostępność.

Wyświetlanie- tu decydujesz o tym jak ma być wyświetlany wpis publiczny prywatny czy zabezpieczony hasłem.

Opublikuj

– to opcja dodania daty publikacji. Standardowo jest to natychmiast czyli w tym momencie w którym wciskasz przycisk opublikuj. Jest też możliwość dodania daty przyszłej i post pojawi się śród wpisów automatycznie o zaplanowanej przez ciebie porze. Dodatkowo można jeszcze dodać minioną datę publikacji co jest przydatne kiedy chcemy mieć trochę wpisów odnośnie minionych zdarzeń.

Format wpisu

– to rodzaj wpisu typu galeria, szybka notatka, film, plik dźwiękowy itp. Bardzo wiele motywów nie obsługuje formatów wpisu dlatego możesz nie mieć tej opcji w panelu posta.
Oczekuje na przegląd to rodzaj opcji aby zaznaczyć sobie że ten wpis jest niemalże ukończony i wymaga nie wielu poprawek.

Bezpośredni odnośnik to inaczej link do postu.


WordPress generuje linki automatycznie na podstawie twoich ustawień. W tym miejscu możesz edytować wygląd linku np w przypadku kiedy jest za długi.

Kategorie

to możliwość grupowania wpisów według twoich nazw pozwala to czytelnikom na wyświetlanie wpisów, ale właśnie z danej grupy tematycznej.

Tagi

to również rodzaj grupowania wg określonych nazw np fotografia (kategoria: plenerowa, tag: jeziora; kategoria: okolicznościowa, tag: ślubna itd) Ze względu na zasady stosowane w wyszukiwarkach dotyczące SEO odchodzi się od używania tagów.

Obrazek wyróżniający

to jest grafika która pojawi się na liście artykułów oraz w nagłówku postu jako wyróżnik wpisu. Oczywiście jeżeli motyw posiada taką opcję wyświetlania obrazków wyróżniających.
Zajawka to fragment tekstu wyświetlanego np na potrzeby wyszukiwarek, ale też pojawiać się będzie na stronie blog obok zdjęcia wyróżniającego.

Dyskusja

ma dwie opcje
Zezwól na komentarze – pozwala czytelnikom dodawać komentarze według ustawień wordpressa
Zezwalaj na tracknacki i pingbacki – opcja dla mnie co najmniej dziwna gdyż linkując do innego własnego artykułu w komentarzu tegoż artykułu pojawia się link o wzmiance. Z założenia ta opcja miała pozwalać na wysyłanie informacji dla właściciela innych stron o tym, że odnosimy się do jego artykułu. Co pozwala na budowanie relacji w sferze internetu.

Większość tych opcji jest dostępna w każdym motywie, jeżeli jednak brak któregoś to jego twórca albo nie przewidział takiej opcji dla administratorów, albo jest opcja, którą można włączyć w ustawieniach motywu.

Nowy edytor WordPressa – Gutenberg.

Od jakiegoś czasu na WordPress-ie mamy nowy edytor wizualny wcześniej zwany Gutenbergiem. Jego działanie jest oparte na blokach typu page-build. Za pomocą małego + dodajemy kolejno poszczególne elementy i wypełniamy treścią. Poniżej omawiam jak dodać wpis i go edytować pokażę też podstawowe bloki dostępne w nowym edytorze. Możesz przeczytać artykuł, ale lepiej obejrzyj video, gdzie dokładnie omówię podstawy edytora wordpressa.

Jak dodawać bloki nowym edytorze?

Mała ikonka ‚+’ dodaje bloki. w Pierwszej kolejności zobaczysz ostatnio używane blogi lub sugestie od wordpress-a. Kolejno są: elementy w treści, aż jeden blok, który ominę, bo prezentuje się nie ciekawie przynajmniej w moim motywie.

Podstawowe bloki to na nich się skupimy.

Na bazie kilku podstawowych bloków można stworzyć już bardzo ciekawie wyglądający wpis. Wystarczy wykorzystać blok akapitu, zdjęcie/obraz, nagłówek i odstęp.

Akapit

to podstawowy tekst, ma on kilka możliwości dostosowania. Po za podstawowymi takimi jak: wyrównaj do lewej, wyśrodkuj, wyrównaj do prawej, pogrubienie, kursywa. Zabrakło tu wyjustowania tekstu, co nie jest przypadkowe, taki wyjustowany tekst źle się wyświetla na urządzeniach mobilnych, a to ma wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wielkość czcionki, możesz dowolnie zwiększać i zmniejszać jej rozmiar. Bardzo często w motywie ustawiony jej rozmiar jest za mały, a twórca przewiduje jej dostosowanie w wersji pro. W nowym edytorze to już nie problem, wychodzi ona naprzeciw tego typu problemom i pozwala dowolnie zmieniać rozmiar.

Drugi to rozpoczęcie od inicjału. Nie wszystkie motywy ładnie wyświetlają tę opcję. Jednak jeżeli zachodzi taka potrzeba możesz rozpocząć od takiej wielkiej litery.
Następne jest dostosowanie kolorów, zarówno tła jak i tekstu. WordPress podpowiada, czy takie zestawienie będzie czytelne.

Pierwszy akapit tego artukułu to akapit z inicjałem, zmienionym rozmiarem liter. Spróbuj zobaczymy jaki efekt osiągniesz? Mam nadzieję, że się spodoba.
Ciekawie wygląda jako wyróżnik treści dla podkreślenia jej wagi.

Kolejny element to nagłówek.

Nagłówki są istotne z punktu czytelności strony, dzielą tekst na mniejsze części, stosuj je odpowiednio do hierarchii, a google Cię polubi. WordPress ułatwia Ci te zadanie dzięki ikonce w górnym pasku, taka mała ikonka „i”. Po kliknięciu w nią wyświetli się lista nagłówków, a edytor podświetli nieprawidłowo zagnieżdżone nagłówki. Na filmie pokazuję jak wyglądają ostrzeżenia od edytora tekstu.

Co można jeszcze ciekawego zrobić z nagłówkami?


Nie wiele: wybrać ich wagę, zdecydować o rodzaju wyrównania, dodać link, wytłuścić czy dodać kursywę. Dodatkowe sposoby edycji uzależnione są od naszej wiedzy na temat CSS-ów.

Teraz przechodzimy do grafiki.

Mamy nieco więcej możliwości niż w przypadku nagłówków, czy elementów w treści. Zdjęcie można wyrównać do lewej, prawej lub wyśrodkować, dzięki temu uzyskamy efekt zawijania tekstu. Edytor w zależności od opcji motywu pozwala na zmianę rozmiaru zdjęcia.
Domyślnie jest miniaturka, średnie, duże, pełen rozmiar, ale nic nie szkodzi na żeby ręcznie ustawić rozmiar grafiki.
Można też wykorzystać procentowe wartości dla każdej podstawowej opcji. Dzięki temu można lepiej dopasować rozmiar zdjęcia do treści i uniknąć wyglądu zlepionego tekstu, albo dziwnie wyglądających białych przestrzeni. Tu mamy przykład wyrównania obrazka do prawej więc efekt zawijania tekstu jest po lewej.
Pobawmy się teraz możliwością dostosowania dwóch podstawowych bloków edytora: obrazek i akapit.

Obrazek bardzo ładnie wyświetla się z zawijającym się tekstem. Dodatkowo inicjał i kolorowe tło tekstu dają bardzo ciekawą opcję. Dobrane kolory i grafika dają efekt pięknego katalogu czy albumu. Tu rozmiar: średni ustawiony na 100% widoczności. Dodałam wyrównanie do lewej, inicjał, rozmiar liter ustawiony na 18 px, dodane kolorowe tło bez zmiany koloru tekstu.
Trzeba eksperymentować, bawić się edytorem, bo nie w każdym wypracowana metoda dodawania tekstu będzie odpowiednia, nawet na jednej stronie. Każda kategoria wpisu może mieć inny kolor akapitu inny układ zdjęć. Grunt to nie przesadzić
W zależności od motywu i jego ustawień edytor zezwala na rozciągnięcie obrazu poza ramy strony. Niestety nie wiele motywów jest tak dostosowanych i nie każdy będzie mógł tę opcję wykorzystać

Te dwa podstawowe bloki pozwalają na zbudowanie całkiem przyzwoitego wpisu. Jako uzupełnienie można użyć odstępu tzw. spacer-a. Przydatny jest kiedy poszczególne akapity są zbyt blisko siebie. Do tej pory odstępy robiło się wciskając kilkukrotnie enter. Obecnie wybierając blok odstęp z zakładki układ strony. Po prawej stronie jest możliwość zmiany jego rozmiaru.

Aby przejrzeć zobaczyć dostosowanie wpisów na WordPress na „żywo” zobacz serię nagrań video pt.: „Posty czyli artykuły na WordPressie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.